Kenget me te fundit

Minatori – Babai im

Am Dm
Babai im eshte punetor
Am Dm
i martuar, ka shtate femij
Am Dm
Banojme ne shtepi te vogel
F G Am
atje larg, ne periferi ...

Vers 2

Am Dm
Perhere kokeulur, ai ec
Am Dm
kurr s'vonohet, jo nuk ngec
Am Dm
Dallaveret, nuk i don
F G Am-F-G-Em
Jeten ne sy e shikon
F G Am
Jeten ne sy e shikon ...

Refrain

Dm C
Babai im, eshte punetor
Dm C G
punon ne dite nga shtate tete ore
F G
shkon dhe vjen, me biciklete..
Dm C
Babai im, eshte punetor
Dm C G
punon ne dite nga shtate tete ore
F G
shkon dhe vjen, me biciklete ...

lexon Rilindjen flete per flete!

Vers 3

Am Dm
nje fatos i Marksit i varur ne mur
Am Dm
babain e pyet: A u lodhe he burre?
Am Dm
dhe keshtu u ben shume vjet
F G Am-F-G-Em
ai me te e ka nje muhabet
F G Am
ai me te e ka nje muhabet ...

Refrain

Dm C
Babai im, eshte punetor
Dm C G
punon ne dite nga shtate tete ore
F G
shkon dhe vjen, me biciklete ...
Dm C
Babai im, eshte punetor
Dm C G
punon ne dite nga shtate tete ore
F G
shkon dhe vjen, me biciklete ...

lexon Rilindjen flete per flete!

Solo

C Dm Em G A Em
C Dm Em G A H

Refrain

Dm C
Babai im, eshte punetor
Dm C G
punon ne dite nga shtate tete ore
F G
shkon dhe vjen, me biciklete ...
Dm C
Babai im, eshte punetor
Dm C G
punon ne dite nga shtate tete ore
F G
shkon dhe vjen, me biciklete ...

lexon Rilindjen flete per flete!

Am Am G Am
Suggest correction What's this?

Anila mimani- E ta dish sa shumë te dua

Kapo ne fushen e 2të.
Intro: Am F C G

AM                          F
Cdo mëngjes kur diellin shoh,
C         G
Ty të mendoj
AM                F
Ti se di pa ty i dashur
C             G
jo nuk jetoj .

AM
Sonte të kërkoj
G
Ku je ?!
AM                        G
Prap të vetme mos më le ,
AM                              G
Ne këtë ëndërr që s'mbaron
F
Dhe më mundon.


AM F
Ehhh ta dish sa shum te dua
C G
Do të rrije veç me mua
AM F
Dua ti ndjej buzët e tua
C G F
Fjalët që vetëm ti mi thua (x2).

AM                                 F
I hap sytë dhe them me vete
C      G
Drita je ti
AM               F
Nuk e dua këtë jetë
C          G
pa dashuri.

AM
Sonte të kërkoj
G
Ku je
AM                          G
Prap të vetme mos më le
AM                           G
Në këtë ëndërr që s'mbaron
F
Dhe më mundon .


AM                          F
Ehhh ta dish sa shum te dua
C                         G
Do të rrije veç me mua
AM                           F
Dua ti ndjej buzët e tua
                    C     G      F
Fjalët që vetëm ti mi thua (x2).
 

Sabri Fejzullahu – Merrma shiun e Prishtinës

 Intro: Em , Am , D.


Em D
Merrma \shiun e Prishtines
Em
Pika pika mbushe n'gote
D
Ma dergo me lotin tend
Em
Ta pij large diku ne bote

Am, Em
oooooo , pastaj Melodia C, D, dhe Em

Em D
N'kte qytet, ku shpesh bjen shi
Em
Si ta kthej serish nje vere
D
Kur te laget floku e faqja
Em
Gushes sate ti marre ere

Am , Em
Ooooo, Pastaj melodia- C, D dhe Em

Em D
Pika e lotit te ra ne faqe
Em
Dhembja jote, me dhimbi mua
D
Ku kam dhene dhimbjet e mija
Em
morra n'gjokes dhimbjet e tua

Am , Em
Ooooo, Pastaj melodia- C, D dhe Em

Em Am
Hapi krahet shpirti im
D Em
Fluturo o mbi kujtime
Am Em
S'pas kam dite, qfare bukurije
D Em
pas kam pase ne doren time
Am Em
S'pas kam dite, qfare bukurije
D Em
pas kam pase ne doren time

Lyrical Son – A thu Kush

Tabbed by: DRIO ORA(Driant Sahatqija)

If you want the strumming just write to me


E Am
Dita mir mo nuk pom shkon
C
Kurgjo nuk pom shkon
D
Ti ke marr gjithqka
E Am
Koha plagen ma sheron
C
Veq ti je ka m'mungon
D
Ndodhesh tjeter kah

Reff
E Am
A thu kush rrin me ty
C D
A thu kush ta fshin lotin
E Am
A thu kush n'ven tmeje
C D
Tshtin me kesh ty ton kohen
E Am
Dielli n'mengjes kur agon
C
Ftyra jote mdel gjithmon
D
Edhe pse sje ngat
E Am
Vetit mu gjith po naj bon
C
Pse po vjen me ty po mson
D
Tlutna mos um kaalll

Mc Kresha – Era


Tabbed by: Drio Ora (Driant Sahatqija) hope you enjoy it 😀

Strumming Pattern D DDU


REF X2

F#m C#m

Buzqeshjen tende e zerin tend

D E

mua mi sjelle era

F#m C#m

shikimin tend, buzet e tua

D E

mi shendrit pranvera


F#m C#m

me ece ngadale neper qielle

D E

sikurse te ishe zane

F#m C#m

emrin tend e ndegjoj ne ere

D E

me duket te shoh ty


F#m C#m
Diqka qe thehet,Edhe prap kur ngjitet vrehet

D E
Thone vera flet t'verteten,Njerzit shprehen zakonisht kur dehen

F#m C#m
T'nesermen si te qeli deren,Krejt problemet kthehen
D E
E ti po ik si anderr,Un pot njeku me eren

F#m C#m
Me shpresen mos po preku,Po perpjekum her pas here
D E
Po kot edhe ksaj here,Kush se thot ni fjal per neve
F#m C#m
Sa ishim t'lumtur bashk,Kurr sju nalke goja tjerve
D E
E tash sillemi t'humbur,Gjoja se skishe far vlere

F#m C#m
Ahh sa mka marr malli,Po du me ta puth ty ballin

D E
T'lutna mu kthy,du me kon me ty prej dytit deri me t'parin

F#m C#m
Harro arin,Jeten royale,Tripat Jul Cezarit

D E
Ato jon sureale,Si ti moj zanë e malit

F#m C#m
Ska kerkim falje,Mas ndarjes vin lot e thahen

D E
Kjo vendimmarrje pom jep forc,Me pranu fajin

F#m C#m
Po du me mposht barren,Se ma ka pi krahin
D E
Si t'ma nish mu vokallin,Un e di ki mja nis vajit


REF X2

F#m C#m

Buzqeshjen tende e zerin tend

D E

mua mi sjelle era

F#m C#m

shikimin tend, buzet e tua

D E

mi shendrit pranvera


F#m C#m

me ece ngadale neper qielle

D E

sikurse te ishe zane

F#m C#m

emrin tend e ndegjoj ne ere

D E

me duket te shoh ty
F#m C#m
Humbja e hidhun kur ndahen dy njerzi t'lidhun
D E
Fundja e di un,Ndarja vjen n'heshtje pa tinguj

F#m C#m
Edhe jom i bindun,Qe t'pa gabushem sjem t'lindun
D E
Amo t'permisushem edhe t'ndishum,Jo t'pa arsyshem

F#m C#m
U bo mode e hajde prishem,A qka po di un
D E
Muhabet i pa rendsishem,Jom tu pi shum
F#m C#m
E di qe je shum larg,Amo jom tut ni shum
D E
Ku jon tash qata qe per neve shtishin
F#m C#m
Vetmia pom han mrena,Kur pe di qe sje e jemja
D E
Plagt man fund sherohen,Krejt qa mesin jon veq shenjat
F#m C#m
Flak pom djeget zemra,Mall si zall,I vdekun i gjall po endna
D E
Si prall e gjall me engjuj e djajt,Teper e ron o gjendja
F#m C#m
Spo muj me marr veten,Me perballu t'verteten
D E
Kujtimet treten,Qato kom vendos mi majt n'leter
F#m C#m
Zemra ngrire po bohet e ftoft e un kom etje
D E
Kur ta shoh silueten,Ma rikthen buzqeshjen

REF X2

F#m C#m

Buzqeshjen tende e zerin tend

D E

mua mi sjelle era

F#m C#m

shikimin tend, buzet e tua

D E

mi shendrit pranvera


F#m C#m

me ece ngadale neper qielle

D E

sikurse te ishe zane

F#m C#m

emrin tend e ndegjoj ne ere

D E

me duket te shoh ty

Yll Limani – Lart Mbi Yje

Capo 1 fret. For strumming patern contact me
The rest of the song is the same

Tabbed by:DRIO ORA(Driant Sahatqija)

C G
Të kanë lënduar të kanë vrarë,
Am
Të kanë gënjyer të kanë sharë
F
Sa netë pa gjumë me lot në sy
C G
Të premtuan dashurinë e te
Am
falën tradhëtinë
F C
Sa plagë në zemër i ke marr?
G
Më jep një shanc , më jep një shpresë
Am
E kurrë më vetëm nuk do jesh
F C
Ditët pa të, me re me shi
G
Le të jemi të pa ndarë
Am
Ky qytet le të digjet zjarr
F C
Kur të na shohin ne bashkë !
G
Le të jemi bashkë
Am
Le të ikim larg
F
Le të jemi vetëm unë dhe ti
C G
Le të jemi bashkë
Am
Le të ngjitemi lart
F
Lart mbi yje vetëm unë dhe ti

Redon Makashi – Dikur luaja me ndjenjën e saj

Intro : Dm C Bb


e|-----1-------0------1------------------1-------0----1-------------------|
B|-----3-------1------3--3/5\2-2-2/3-----3-------1------3/5\3--2----------|
G|---2-------0------3------------------2-------0------------3--2----------|
D|-0--------------3------------------0--------------3----------2----------|
A|--------3---------------------------------3-----------------------------|
E|------------------------------------------------------------------------|Dm C Bb A
Mbizotronte nje qetesi
Dm C Bb
Ne kete nate gjithçka pushonte
F A - A7
Kisha shume nevoje per te
N.C.
E ne ato çaste me mungonte

Dm(fillimi i strofes)
e|-10------8------6------5----------1---------------------|
B|---10------8------6------5--------3---------------------|
G|-----10\-----9\-----7\-----6\---2-----------------------|
D|------------------------------0-------------------------|
A|--------------------------------------------------------|
E|--------------------------------------------------------|


Dm C Bb A
Ne keto rruget pa njeri
Dm C Bb
Ku asgje nuk ekzistonte
F A - A7
Mu kujtua ajo vajze
A/C#-Dm Fig1
Zeri i saj kur me thonte:

Gm Dm Fig2
"Te dua shume
Gm Dm Fig3
Mos me ler vetem
Gm Dm Fig4
Kam shume frike te rri pa ty
A
eshte bote e eger"


Solo 1:
Dm C Bb A Dm C Bb C
e|-------------------------------------------------------17p15-13-15/17-20-|
B|--------------------------------------------15~-17~-18~------------------|
G|-14r12-10-14~--14r12-10--14r12-10-14r12-10-------------------------------|
D|-------------------------------------------------------------------------|
A|-------------------------------------------------------------------------|
E|-------------------------------------------------------------------------|


C F
Dhe pastaj me perqafonte
C F
Dhe pas vetes me pushtonte
A - A7
E ndjeja doren e saj
Dm C Bb
Gjithe trupin ma pershkonte
A Dm Fig1
Hej nje bote tjeter na priste me pas

Gm Dm Fig2
I kam nder mend
Gm Dm Fig5
Lotet e saj
Gm Dm A7
Dashuronte si e cmendur... si e marre


Solo 2:

F C Gm C F
e|-3/8--6p5--------5-5/6-5-6/8--6-5---5p6h5---5----------------------------|
B|-5/10-----8----8------------------8-------8------------------------------|
G|-6/10-------5------------------------------------------------------------|
D|-------------------------------------------------------------------------|
A|-------------------------------------------------------------------------|
E|-------------------------------------------------------------------------|

Bb C F C Bb A
e|-5-----------6p5---------6p5---5--5-8-8-6-5---5-6--10-12-13p12-10---/15--|
B|---8-6---6-8-----8---5-8-----8--------------8----------------------------|
G|-------7-----------5-----------------------------------------------------|
D|-------------------------------------------------------------------------|
A|-------------------------------------------------------------------------|
E|-------------------------------------------------------------------------|


Bb C Dm-Dm/C
Nuk mundem ta imagjinoj
Bb C Dm-Dm/C
Se ty te kam humbur vertet
Bb C Dm Dm-Dm/C
Dikur une luaja me ndjenjen e saj
Bb C Dm-Dm/C
E sonte vuaj vete
Bb C Dm-Dm/C
Me duket se asnjehere
Bb C Dm-Dm/C
S'do dashuroj me kaq fort
Bb C Dm Dm-Dm/C
E jane kujtimet qe me shkaterrojne
Bb Gm A7 Bb
Aaaaaaaaaa.....(gjithmone)


Bb C Dm-Dm/C
Nuk mundem ta imagjinoj
Bb C Dm-Dm/C
Se ty te kam humbur vertet
Bb C Dm
Dikur une luaja me ndjenjen e saj

Tani vuaj veteOutro :

Dm C Bb A
e|---------------------------------------------------------|
B|---------------------------------------------------------|
G|-----7/9\7------5/7\5------3/5\3--2/3\2------------------|
D|---7----------5--------3----------------2/3\2------------|
A|-5----------3------------1-------------------------------|
E|---------------------------------------------------------|

Dm C Bb Dm C Dm
e|---------------------------------------------------------|
B|---------------------------------------------------------|
G|-----7/9\7------5/7\5------3/5\3--2/3\2------------------|
D|---7----------5--------3----------------2/3\2-------0----|
A|-5----------3------------1--------------------3/5\3------|
E|---------------------------------------------------------|

Fig1:

Dm
e|------------------------------|
B|-------3-3/5-3----------------|
G|-----2------------------------|
D|-0-3--------------------------|
A|------------------------------|
E|------------------------------|

Fig2:

Dm Gm
e|------------------------------|
B|-----5~~-6~~------------------|
G|-7~~--------------------------|
D|------------------------------|
A|------------------------------|
E|------------------------------|

Fig3:

Dm Gm
e|-------10---------------------|
B|----------------11------------|
G|-12b14----14r12----10-12------|
D|------------------------------|
A|------------------------------|
E|------------------------------|

Fig4:

Dm
e|------------------------------|
B|-13---------------------------|
G|----14r12-14------------------|
D|-------------12---------------|
A|------------------------------|
E|------------------------------|

Fig5:

Dm
e|------------------------------|
B|-13---------------------------|
G|----14r12-14------------------|
D|-------------12---------------|
A|------------------------------|
E|------------------------------| 

Maxi – Kendoj Blues


E
Prejse tkam pa ty

rruges tuj kalu
A D E
ma nuk jam i njejti

E
Zemra mu dridh

e kembet sme mbajn
A D E
si ti gjej ilaq veti 2x

E A C
Kendoj bluz,mendoj bluz
Cis D
ti gjej ilaq veti
E A C
kendoj bluz,mendoj bluz
Cis D
i mjeri qfar me gjeti 2x


E
Degjoj hapat e tu

kah dera tuj kalu
A D E
dal ndritare met shiku

E
Me at trupin qe ke

me floket si flori
A D E
po don mem tranu

E A C
Kendoj bluz,mendoj bluz
Cis D
ti gjej ilaq veti .....

Hithat – Mori Loqka Jem

Intro-GG GFisFE 2X


A D A
Mos mendo se jam i marre
A D A
nese sonte te qoj fjale
A D A
mos mendo se per ty sjam
A D A
nese sonte afer stkam

A E D
po te flasin dhe bertasin
E D
vetem per inati un them

A D A D
Mori loqka jem ,mori loqka jem

GG GFisFE 2X
A D A
Po te them se nuk jam i keq
A D A
jam melaqe e sjam dreq
A D A
po te them se me mu ska
A D A
edhe vet zemer ki me pa


A E D
po te flasin dhe bertasin
E D
vetem per inati un them

A D A D
Mori loqka jem ,mori loqka jem
GG GFisFE 2X

A D A D
veq po du ,ti me ardh me mu
A D A D
se ka me tra ma mir
A D A D
kur jam me ty kur te shohe me sy
A D A D
zemra ja nis me u dridhe
A D A D
sa her kalon pran meje[pran meje]
A D A D
e bukur per merak pse nuk ndalesh pak

A D
mos degjo babin as mamin

se don me u plak te shpija

A D A D A D
un po thom ngoje zemren tande se ma mir e ki

Cis

B.B.POQI – Babilon

Hm
e terhiqnin aventurat dhe lojrat pa fund
G Fis
udhtimet e largta dhe fitimet pa mund
Hm
e magjepste faraoni me gjith ato magji
G Fis
enderr e saj ish babilloni dhe perendit e tij

G D A G D A
e terhiqte bota e enderrave jeta pa brenga shume
G D A G D A
i donte ditet plot me diell dhe netet pa gjume

G Hm D A
o babillon enderrat sjetojn gjithmon
G Hm D A
o babillon shpirti i saj shtegton
G Hm D A
o babillon enderrat sjetojn gjithmon
G Hm D A
o babillon shpirti i saj shtegton

Hm
e magjepste faraoni me gjith ato magji
G Fis Hm
enderr e saj ish babilloni dhe perendit e tij
G D A G D A
ajo kerkonte mbreterin e humbur ne fjal
G D A G D A
ter bota qeshet me ze por askush se ndal

G Hm D A
o babillon enderrat sjetojn gjithmon
G Hm D A
o babillon shpirti i saj shtegton
G Hm D A
o babillon enderrat sjetojn gjithmon
G Hm D A
o babillon shpirti i saj shtegtonAkorde.al - © Akordet jane prone intelektuale e autoreve.

Kontakto | Përralla dhe Fëmijët |

RSS Feed.