Kenget me te fundit

Maxi – Kendoj Blues


E
Prejse tkam pa ty

rruges tuj kalu
A D E
ma nuk jam i njejti

E
Zemra mu dridh

e kembet sme mbajn
A D E
si ti gjej ilaq veti 2x

E A C
Kendoj bluz,mendoj bluz
Cis D
ti gjej ilaq veti
E A C
kendoj bluz,mendoj bluz
Cis D
i mjeri qfar me gjeti 2x


E
Degjoj hapat e tu

kah dera tuj kalu
A D E
dal ndritare met shiku

E
Me at trupin qe ke

me floket si flori
A D E
po don mem tranu

E A C
Kendoj bluz,mendoj bluz
Cis D
ti gjej ilaq veti .....

Hithat – Mori Loqka Jem

Intro-GG GFisFE 2X


A D A
Mos mendo se jam i marre
A D A
nese sonte te qoj fjale
A D A
mos mendo se per ty sjam
A D A
nese sonte afer stkam

A E D
po te flasin dhe bertasin
E D
vetem per inati un them

A D A D
Mori loqka jem ,mori loqka jem

GG GFisFE 2X
A D A
Po te them se nuk jam i keq
A D A
jam melaqe e sjam dreq
A D A
po te them se me mu ska
A D A
edhe vet zemer ki me pa


A E D
po te flasin dhe bertasin
E D
vetem per inati un them

A D A D
Mori loqka jem ,mori loqka jem
GG GFisFE 2X

A D A D
veq po du ,ti me ardh me mu
A D A D
se ka me tra ma mir
A D A D
kur jam me ty kur te shohe me sy
A D A D
zemra ja nis me u dridhe
A D A D
sa her kalon pran meje[pran meje]
A D A D
e bukur per merak pse nuk ndalesh pak

A D
mos degjo babin as mamin

se don me u plak te shpija

A D A D A D
un po thom ngoje zemren tande se ma mir e ki

Cis

B.B.POQI – Babilon

Hm
e terhiqnin aventurat dhe lojrat pa fund
G Fis
udhtimet e largta dhe fitimet pa mund
Hm
e magjepste faraoni me gjith ato magji
G Fis
enderr e saj ish babilloni dhe perendit e tij

G D A G D A
e terhiqte bota e enderrave jeta pa brenga shume
G D A G D A
i donte ditet plot me diell dhe netet pa gjume

G Hm D A
o babillon enderrat sjetojn gjithmon
G Hm D A
o babillon shpirti i saj shtegton
G Hm D A
o babillon enderrat sjetojn gjithmon
G Hm D A
o babillon shpirti i saj shtegton

Hm
e magjepste faraoni me gjith ato magji
G Fis Hm
enderr e saj ish babilloni dhe perendit e tij
G D A G D A
ajo kerkonte mbreterin e humbur ne fjal
G D A G D A
ter bota qeshet me ze por askush se ndal

G Hm D A
o babillon enderrat sjetojn gjithmon
G Hm D A
o babillon shpirti i saj shtegton
G Hm D A
o babillon enderrat sjetojn gjithmon
G Hm D A
o babillon shpirti i saj shtegton

Ilirët – RocknRoll ne Kosove

Rokenroll ne Kosove - Iliret
Am
Kam kenduar bluz dhe rokenroll
Dm
kam kenduar anembane ne Kosove
F E
kendova ne radio dhe tv
Am
kudo me kan prit si te pa fe

Am
Kam kenduar zerin e kam shterr
Dm
per rokenroll ktu pak kush me ka desht
F E
ne Gllogovc me mua su ben razi
Am
ne Kaqanik me quajten zhurmagji

Dm
Rokenroll per agjami
C
rokenroll per jabangji
Dm
rokenroll kush dreqin me qoj
F E C H Am
te kendoj rok ,rokenroll

Solo :
Am
Kam kenduar zerin e kam shterr
Dm
per rokenroll ktu pak kush me ka desht
F E
fillova te kendoj me qifteli
Am
ter Kosova per mua paska ni

Dm
Rokenroll per agjami
C
rokenroll per jabangji
Dm
rokenroll kush dreqin me qoj
F E C H Am
te kendoj rok ,rokenroll

Marigona – Aishe

Aisha - Marigona


Am Dm
Ku ke ti moj ajshe moj te molla
F G F E
Aman, te molla, aman, te molla
Am Dm
Ti te molla shkojshe moj te molla
F G F E
Aman, te molla, aman, te molla

H E
Hajt o mori vash
Am G F
Nifar vakti ne jemi dasht
H E
S'dita, se kjo dot shkon
Am G E
Tash tjetrin e don

Ref:
Am Dm
Ajshe, ku ke ti moj Ajshe
F G F E
Ajshe ,Ajshe ,Ajshe
Am Dm F G F E
Ajshe, ku ke ti moj Ajshe ,Ajshe,Ajshe AJSHE

Am Dm
Ku ke ti moj ajshe moj te dardha
F G F E
Aman, te dardha, aman, te dardha
Am Dm
Ti te dardha shkojshe moj te dardha
F G F E
Aman, te dardha, aman, te dardha

H E
Hajt o mori vash
Am G F
Nifar vakti ne jemi dasht
H E
S'dita, se kjo dot shkon
Am G E
Tash tjetrin e don

Ref:
Am Dm
Ajshe, ku ke ti moj Ajshe
F G F E
Ajshe ,Ajshe ,Ajshe
Am Dm F G F E
Ajshe, ku ke ti moj Ajshe ,Ajshe,Ajshe AJSHE

-Ku je more pus qka po bon ktu?
-qe valla pe pres Ajshen u merdhiva qe dy sahat
-ku i ke thon qe ki mu zatet me to?
-i thash qe pe pres te dardha po badihava serdhe
-nsa sahati ?
- ne shtate e gjyse
-ajo me krejt tjeter kond eshte shku te molla vllavi jem
-mo bre apet ma nguli a ?

Ref:
Am Dm
Ajshe, ku ke ti moj Ajshe
F G F E
Ajshe ,Ajshe ,Ajshe
Am Dm F G F E
Ajshe, ku ke ti moj Ajshe ,Ajshe,Ajshe AJSHE

Fisniket – Jeta Vazhdon

Gm Dis B F B
Dhe bora ngrin qytetin, askund nuk shoh njeri
Cm Gm F Dm Gm
Eci rrugve i vetem,e mendja prap me shkon ne ty
Gm Dis B B
Dhe jeta prap vazhdon, e ti me mua nuk je I
Cm Gm F Dm Gm I 2X
e pranoj se veshtire e kam, qe kur shkove e mu me le, I

ref;
F B F B
E di se dimri do te kaloj, dhe ditet e ngrohta do te vine,
Cm Gm F Dm Gm
tjeter vashe zemren ma gezon, tjeter vashe doren do te ma shtrine,...

Gm Dis B F B
I njoh lojrat e tua, shikimin tend mire e di,
Gm Dis B F B
genjen kur thua te dua, dhe kur permend dashurin,
Gm Dis B F B
Nje dite prap do te kthehesh, me bashkohesh perseri I
Cm Gm F Dm Gm I 2X
Do te me kerkosh dere me dere, sdo te jeme atehere ne shtepi I

ref;
F B F B
E di se dimri do te kaloj, dhe ditet e ngrohta do te vine,
Cm Gm F Dm Gm
tjeter vashe zemren ma gezon, tjeter vashe doren do te ma shtrine,...

Alban Skenderaj – Ky ritëm

Fism
E ndiej ky ritem m'eshte i shfrenuar

Dhe fort deshiren ma ka Rizgjuar
Hm
Hey me vete me merr dhe mua
Fism
Lart me shtyn ti perplas une duart

Fism
Qudi dhe lodhjen e kam harruar

Kercej mbi tinguj duke shkelmuar
Hm
Hey nuk ndiej me as frymen time
Fism
Krejt i dehur ne perqafime

Fism
E ndiej ky ritem esht i shfrenuar

Dhe fort deshiren ma ka Hargjuar
Hm
Hey nuk ndiej me as frymen time
Fism
Krejt i dehur ne perqafime

CHORUS
A Fism D- E
Dhe per nat volumin e ngren Eja me mua
A Fism D- E
Nata esht veq per ne e tjeter nuk dua
A Fism D- E
Se neper nate gjej pak lirine Ritmin e ndiej
A Fism D- E
Sot nuk dua t'ia di e vetem kercej
Fism
o oooo o oooo o oooo o ooooo
Hm
o oooo o oooo o oooo o ooooo
II
Fism
E ndiej ky ritem m'eshte i shfrenuar

Dhe fort deshiren ma ka Rizgjuar
Hm
Hey me vete me merr dhe mua
Fism
Lart me shtyn ti perplas une duart

Fism
Qudi dhe lodhjen e kam harruar

Agron Berisha – T’du Shum’ T’du

Am G
Esmere e bukur ti, ti je
Am
shum e mir je per bes je
G
dil te lutem n'penxhere
Am
se kjo zemer per ty reh

Dm Am
Vlora ime je flori
G Am
tlutem mendjen mos ma ngri
Dm Am
fort ti mua m'perqafo
G Am A H C D
boten e embel ti krijo hej,hej,hej
ref:
Dm F
T'du shum te du
C Dm C Dm
shum je tu mundu[ o djal ty te du]
Dm F
shum shum te du
C Dm C Dm
zjarrin du me lshu[ o ty te du ]

Am G
Hajde mos bojm ne hajgare
Am
se kjo pun nuk don pare
Am G
as flori e as inxhi
Am
ska kush ndal ket dashuri

Am G
Esmere e bukur ti, ti je
Am
shum e mir je per bes je
G
dil te lutem n'penxhere
Am
se kjo zemer per ty reh

Dm Am
Vlora ime je flori
G Am
tlutem mendjen mos ma ngri
Dm Am
fort ti mua m'perqafo
G Am A H C D
boten e embel ti krijo hej,hej,hej
ref:
Dm F
T'du shum te du
C Dm C Dm
shum je tu mundu[ o djal ty te du]
Dm F
shum shum te du
C Dm C Dm
zjarrin du me lshu[ o ty te du ]

Eugent Bushpepa – Prane Finishit

Em
Yjet ne kte nate sonte po ndricojne me gjate
Am
Ndizen si me nje magji nje deshire, nje energji
Em
Ti vrapo
Em
I vetem sonte rend dhe pse rruga ty te tremb
Am
Per nje ndienje qe te rremben
Sepse koha pas nuk kthen.
Em
Ti vrapo
Am
Dhe kur zjarri i kohes bosh
D
Te ka djegur s'ecen dot
B
Gjej pak force te ngrihesh prape
Te vazhdosh te ecesh

Ref:
Em
Jo mos u ndal
Jo mos rri pas
D
Mos vono qe qe te shkosh lart
C
Merre veten nen kontroll
B
Thuaji diellit do te shoh
Em
Do te dehesh do te humbesh
D
do te zgjohesh kur te mundesh
C
Sonte luaj si te jete,
B
e fundit nate ne kete qytet

Em
Nuk ka gje ne bote qe ti nuk e ben dot sot
Am
Qe nuk digjet nen pasion
Me nje flake qe te verbon
Em
Mos ndalo!
Em
Lodhjen mos e ndiej
Prane finishit atje tej,
Am
tempuj drite do te gjesh
Duhet çastin ta rrembesh
Em
Ti vrapo
Am
Dhe kur zjarri i kohes bosh
D
Te ka djegur, s'ecen dot
B
Gjej pak force te ngrihesh prape
Te vazhdosh te ecesh

Ref: 3x

EM
Jo mos u ndal
Jo mos rri pas
D
Mos vono qe qe te shkosh lart
C
Merre veten nen kontroll
B
Thuaji diellit do te shoh
Em
Do te dehesh do te humbesh
D
do te zgjohesh kur te mundesh
C
Sonte luaj si te jete,
B
e fundit nate ne kete qytet

Parashqevi Simaku – Bashkëmoshatarëve

Bbm Ab
Ja, buzëmbrëmje ësht' tani
Bbm Ab C#
Un' me ty jam përsëri
Ab Bbm
Ç'lumturi.

Bbm Ab Bbm
Po, në një moshë pranvere jan'
Bbm Ab C#
Globit tonë anemban'
C# F# Ab F Bbm
Me mijëra zemra bashkmoshatar'.

Bm A Bm
Ja, rra një shok diku atje
Bm A D
Globi ndjen t'i happen plag'
D G D G D
Dhe qielli skuqet nga gjaku i tyre
F#
Si një flamur i madh.

Bm G D
Më thot' gjaku, mos harro!
F# Bm
Moshatarët që nga plumbat bien
A D
Është gjaku trëndafil Lirie
F# G
Dritë shprese për atdhe kush ngrihet
F#
Në botë

Bm G D
Drejt së ardhmes ti vrapo,
F# Bm
Se zjarr ke zemrën,
A D
Flamur ke këngën,
F# G
Bashkohen zemrat si vargmal
F#
Iu ndrin një ideal.

Bm A G F# Bm A G F# Bm A Bm

Bm A Bm
Jo, globi s'fle i qetë sot,
Bm A D
Kontinentet ndizen zjarr,
D G F# Bm
Është zemra jonë me ty, moshatar.

Bm A Bm
Ja, rra një shok diku atje
Bm A D
Globi ndjen t'i happen plag'
D G D G D
Dhe qielli skuqet nga gjaku i tyre
F#
Si një flamur i madh.

Bm G D
Më thot' gjaku, mos harro!
F# Bm
Moshatarët që nga plumbat bien
A D
Është gjaku trëndafil Lirie
F# G
Dritë shprese për atdhe kush ngrihet
F#
Në botë

Bm G D
Drejt së ardhmes ti vrapo,
F# Bm
Se zjarr ke zemrën,
A D
Flamur ke këngën,
F# G
Bashkohen zemrat si vargmal
F#
Iu ndrin një ideal.
Bm F# A Bm
O o o o o mos harro!</h1><div><label class="ufo-cform-label">Akordet</label></div><div>Bbm Ab
Ja, buzëmbrëmje ësht' tani
Bbm Ab C#
Un' me ty jam përsëri
Ab Bbm
&#xC7;'lumturi.

Bbm Ab Bbm
Po, në një moshë pranvere jan'
Bbm Ab C#
Globit tonë anemban'
C# F# Ab F Bbm
Me mijëra zemra bashkmoshatar'.

Bm A Bm
Ja, rra një shok diku atje
Bm A D
Globi ndjen t'i happen plag'
D G D G D
Dhe qielli skuqet nga gjaku i tyre
F#
Si një flamur i madh.

Bm G D
Më thot' gjaku, mos harro!
F# Bm
Moshatarët që nga plumbat bien
A D
&#xCB;shtë gjaku trëndafil Lirie
F# G
Dritë shprese për atdhe kush ngrihet
F#
Në botë

Bm G D
Drejt së ardhmes ti vrapo,
F# Bm
Se zjarr ke zemrën,
A D
Flamur ke këngën,
F# G
Bashkohen zemrat si vargmal
F#
Iu ndrin një ideal.

Bm A G F# Bm A G F# Bm A Bm

Bm A Bm
Jo, globi s'fle i qetë sot,
Bm A D
Kontinentet ndizen zjarr,
D G F# Bm
&#xCB;shtë zemra jonë me ty, moshatar.

Bm A Bm
Ja, rra një shok diku atje
Bm A D
Globi ndjen t'i happen plag'
D G D G D
Dhe qielli skuqet nga gjaku i tyre
F#
Si një flamur i madh.

Bm G D
Më thot' gjaku, mos harro!
F# Bm
Moshatarët që nga plumbat bien
A D
&#xCB;shtë gjaku trëndafil Lirie
F# G
Dritë shprese për atdhe kush ngrihet
F#
Në botë

Bm G D
Drejt së ardhmes ti vrapo,
F# Bm
Se zjarr ke zemrën,
A D
Flamur ke këngën,
F# G
Bashkohen zemrat si vargmal
F#
Iu ndrin një ideal.
Bm F# A Bm
O o o o o mos harro!
 Akorde.al - © Akordet jane prone intelektuale e autoreve.

Kontakto |

RSS Feed.