Kenget me te fundit

Popullore – Si dukat i vogël je

D A
Si dukat i vogël je,
A D
Hajde shpirt e rri me ne. X 2!
D G
Na ka dal nji gonxhe e re,
D
Era karajfili po i vjen.

[Refreni]:
D G A D
Hajde cakrroma gotën,
D G A D
Mos më len si të vorfen,
D A D
Hajde.

D A
Kur ma lujshe shtatin ,
A D
Ma shtojshe, marakin. X 2!
D G
Iku nata zbardhi dita,
D
Tuj shikju sahatin.

[Refreni]: …..

D A
Vetllat kur m’i qojshe,
A D
Marakun ma shtojshe, X 2!
D G
Iku nata zbardhi dita,
D
Tuj shikju sahatin.

Devis Xherrahu – O bilbil

O BILBIL BILBIL

Em Am
O BILBIL BILBIL
B Em
HALLIN PSE SMA QAN
Am C
AS MA FAL TI ZERIN
B Em
TI KENDOJ ASAJ AMAN
Am C
AS MA FAL TI ZERIN
B Em
TI KENDOJ ASAJ

Em Am
PSE SMI FAL TI KRAHET
D G
QE DHE UNE TE FLUTUROJ
Am Em
NATEN KE DRITARJA
B Em
Do VETE TI KENDOJ AMAN
Am Em
NATEN KE DRITARJA
B Em
Do VETE TI KENDOJ

Em Am
TRENDAFIL ME FLETE
B Em
TUNDESH I GEZUAR
Am C
EREN MBAN PER VETE |
B Em
GJEMBAT KE PER MUA |2x
Em Am D G
PSE SMI FAL TI KRAHET QE DHE UNE FLUTUROJ
Am Em B Em
NATE TE DRITARJA DO VETE TI KENDOJ

403 – Indexi

Indexi – 403

Dm F C
Ne dur mbaj indexin tim
Dm F C
si duket mbeta pa nenshkrim
B Dm C
erdhi koha te mendoj
B Dm C
a dot mesoj a dot kendoj

Dm F C
nuk kryhet shkolla me muzik
Dm F C
fjali e thjesht ne fund me pike
B Dm C
tri pika tjer me mungojne
B Dm C
smund tvendosi e ditet shkojne

F C Dm
Me thoni shoku profesor
F C Am
a kryhet fakullteti me zore
F C Am
mos me duhet me teper te mesoj
B C Am
a po ndoshta profesionin ta ndroj

Dm F C
per fakultete nuk jam fare
Dm F C
me duhet gjet nje tjeter qare
B Dm C
nga muzika smund tjetoj
B Dm C
as per cigare smund tfitoj

Dm F C
prinderit me thojne nxeje karigen
Dm F C
te gjitha librave ua kam frigen
B Dm C
rugdalje tjeter tani skam
B Dm C
me duhet te jem ai qe sjam

403 – Paraja

Paraja – 403
Dm C B Dm C B
Qendroja vetëm ne dhomen time Kur ajo hyri
Dm C B Dm C B
Nga shikimi i saj Mirë kuptova se c’ka kërkon
Dm C B Dm C B
Zonje ju lutem nëse bën Qirane ta paguaj muajin tjetër
Dm C B Dm B C
Jo nuk bën, liroje dhomen, Ajo më tha
Gm A
E unë mbeta pa fjale
F C B
E kuptova një gjë me rëndësi

F Gm B C Dm C Dm
Bota nuk sillet vetvetiu Botën e sjellin parate
F Gm C Dm
Botën e sjellin parate Dhe vetëm parate (2X)

Dm C B Dm C B
Fjale te tjera me nuk prita Por se lutjet janë te kota
Dm C B Dm C B
Mora valixhen, librat dhe kitaren Mbas vetes e perplasa deren
Dm C B Dm C B
eshta vone dhe rruget jane te zbrazta sikur xhepi im
Dm C B Dm B C
bursa ende nuk me erdhi ku te shkoj

Gm A F C B
Ulem kendoj me kitar Vetvetiu doli edhe kjo,

Melodi…

F Gm B C Dm C Dm
Bota nuk sillet vetvetiu Botën e sjellin parate
F Gm C Dm
Botën e sjellin parate Dhe vetëm parate (2X)

Bota nuk sillet vetvetiu
Botën e sjellin parate
Botën e sjellin
A thua vetëm parate

Botën e sjellin parate…
…edhe gratë …

Elita 5 – Te pres

Em C
N’vendtakimin tone te pres si gjithmone
D Em
Por ti me the: Mos me prit atje
Em C
Perseri te pres, i jap vetes shprese
D B B
Pasi jam zotuar, kemi me u takuar

(refren)
Em
E di se do t’vish
C
E di se s’mund te rrish
D
E di se gabon
Em
Pse ashtu e vepron

Em C
Kaloi kohe e gjate, u be ora nate
D Em
Tani eshte vone, s’erdhe si gjithmone
Em C
Mendoj i vetmuar: ndoshta je penduar
D B B
Me duket do t’pres, i jap vetes shprese

(refren)
Em
E di se do t’vish
C
E di se s’mund te rrish
D
E di se gabon
Em
Pse ashtu e vepron

Minatori – Babai im

Am Dm
Babai im eshte punetor
Am Dm
i martuar, ka shtate femij
Am Dm
Banojme ne shtepi te vogel
F G Am
atje larg, ne periferi …

Vers 2

Am Dm
Perhere kokeulur, ai ec
Am Dm
kurr s’vonohet, jo nuk ngec
Am Dm
Dallaveret, nuk i don
F G Am-F-G-Em
Jeten ne sy e shikon
F G Am
Jeten ne sy e shikon …

Refrain

Dm C
Babai im, eshte punetor
Dm C G
punon ne dite nga shtate tete ore
F G
shkon dhe vjen, me biciklete..
Dm C
Babai im, eshte punetor
Dm C G
punon ne dite nga shtate tete ore
F G
shkon dhe vjen, me biciklete …

lexon Rilindjen flete per flete!

Vers 3

Am Dm
nje fatos i Marksit i varur ne mur
Am Dm
babain e pyet: A u lodhe he burre?
Am Dm
dhe keshtu u ben shume vjet
F G Am-F-G-Em
ai me te e ka nje muhabet
F G Am
ai me te e ka nje muhabet …

Refrain

Dm C
Babai im, eshte punetor
Dm C G
punon ne dite nga shtate tete ore
F G
shkon dhe vjen, me biciklete …
Dm C
Babai im, eshte punetor
Dm C G
punon ne dite nga shtate tete ore
F G
shkon dhe vjen, me biciklete …

lexon Rilindjen flete per flete!

Solo

C Dm Em G A Em
C Dm Em G A H

Refrain

Dm C
Babai im, eshte punetor
Dm C G
punon ne dite nga shtate tete ore
F G
shkon dhe vjen, me biciklete …
Dm C
Babai im, eshte punetor
Dm C G
punon ne dite nga shtate tete ore
F G
shkon dhe vjen, me biciklete …

lexon Rilindjen flete per flete!

Am Am G Am
Suggest correction What’s this?

Anila mimani- E ta dish sa shumë te dua

Kapo ne fushen e 2të.
Intro: Am F C G

AM                          F
Cdo mëngjes kur diellin shoh,
C         G
Ty të mendoj
AM                F
Ti se di pa ty i dashur
C             G
jo nuk jetoj .

AM
Sonte të kërkoj
G
Ku je ?!
AM                        G
Prap të vetme mos më le ,
AM                              G
Ne këtë ëndërr që s’mbaron
F
Dhe më mundon.

AM F
Ehhh ta dish sa shum te dua
C G
Do të rrije veç me mua
AM F
Dua ti ndjej buzët e tua
C G F
Fjalët që vetëm ti mi thua (x2).

AM                                 F
I hap sytë dhe them me vete
C      G
Drita je ti
AM               F
Nuk e dua këtë jetë
C          G
pa dashuri.

AM
Sonte të kërkoj
G
Ku je
AM                          G
Prap të vetme mos më le
AM                           G
Në këtë ëndërr që s’mbaron
F
Dhe më mundon .

AM                          F
Ehhh ta dish sa shum te dua
C                         G
Do të rrije veç me mua
AM                           F
Dua ti ndjej buzët e tua
                    C     G      F
Fjalët që vetëm ti mi thua (x2).
 

Sabri Fejzullahu – Merrma shiun e Prishtinës

 Intro: Em , Am , D.

Em D
Merrma \shiun e Prishtines
Em
Pika pika mbushe n’gote
D
Ma dergo me lotin tend
Em
Ta pij large diku ne bote

Am, Em
oooooo , pastaj Melodia C, D, dhe Em

Em D
N’kte qytet, ku shpesh bjen shi
Em
Si ta kthej serish nje vere
D
Kur te laget floku e faqja
Em
Gushes sate ti marre ere

Am , Em
Ooooo, Pastaj melodia- C, D dhe Em

Em D
Pika e lotit te ra ne faqe
Em
Dhembja jote, me dhimbi mua
D
Ku kam dhene dhimbjet e mija
Em
morra n’gjokes dhimbjet e tua

Am , Em
Ooooo, Pastaj melodia- C, D dhe Em

Em Am
Hapi krahet shpirti im
D Em
Fluturo o mbi kujtime
Am Em
S’pas kam dite, qfare bukurije
D Em
pas kam pase ne doren time
Am Em
S’pas kam dite, qfare bukurije
D Em
pas kam pase ne doren time

Lyrical Son – A thu Kush

Tabbed by: DRIO ORA(Driant Sahatqija)

If you want the strumming just write to me

E Am
Dita mir mo nuk pom shkon
C
Kurgjo nuk pom shkon
D
Ti ke marr gjithqka
E Am
Koha plagen ma sheron
C
Veq ti je ka m’mungon
D
Ndodhesh tjeter kah

Reff
E Am
A thu kush rrin me ty
C D
A thu kush ta fshin lotin
E Am
A thu kush n’ven tmeje
C D
Tshtin me kesh ty ton kohen
E Am
Dielli n’mengjes kur agon
C
Ftyra jote mdel gjithmon
D
Edhe pse sje ngat
E Am
Vetit mu gjith po naj bon
C
Pse po vjen me ty po mson
D
Tlutna mos um kaalll

Mc Kresha – Era

Tabbed by: Drio Ora (Driant Sahatqija) hope you enjoy it 😀

Strumming Pattern D DDU

REF X2

F#m C#m

Buzqeshjen tende e zerin tend

D E

mua mi sjelle era

F#m C#m

shikimin tend, buzet e tua

D E

mi shendrit pranvera

F#m C#m

me ece ngadale neper qielle

D E

sikurse te ishe zane

F#m C#m

emrin tend e ndegjoj ne ere

D E

me duket te shoh ty

F#m C#m
Diqka qe thehet,Edhe prap kur ngjitet vrehet

D E
Thone vera flet t’verteten,Njerzit shprehen zakonisht kur dehen

F#m C#m
T’nesermen si te qeli deren,Krejt problemet kthehen
D E
E ti po ik si anderr,Un pot njeku me eren

F#m C#m
Me shpresen mos po preku,Po perpjekum her pas here
D E
Po kot edhe ksaj here,Kush se thot ni fjal per neve
F#m C#m
Sa ishim t’lumtur bashk,Kurr sju nalke goja tjerve
D E
E tash sillemi t’humbur,Gjoja se skishe far vlere

F#m C#m
Ahh sa mka marr malli,Po du me ta puth ty ballin

D E
T’lutna mu kthy,du me kon me ty prej dytit deri me t’parin

F#m C#m
Harro arin,Jeten royale,Tripat Jul Cezarit

D E
Ato jon sureale,Si ti moj zanë e malit

F#m C#m
Ska kerkim falje,Mas ndarjes vin lot e thahen

D E
Kjo vendimmarrje pom jep forc,Me pranu fajin

F#m C#m
Po du me mposht barren,Se ma ka pi krahin
D E
Si t’ma nish mu vokallin,Un e di ki mja nis vajit

REF X2

F#m C#m

Buzqeshjen tende e zerin tend

D E

mua mi sjelle era

F#m C#m

shikimin tend, buzet e tua

D E

mi shendrit pranvera

F#m C#m

me ece ngadale neper qielle

D E

sikurse te ishe zane

F#m C#m

emrin tend e ndegjoj ne ere

D E

me duket te shoh ty

F#m C#m
Humbja e hidhun kur ndahen dy njerzi t’lidhun
D E
Fundja e di un,Ndarja vjen n’heshtje pa tinguj

F#m C#m
Edhe jom i bindun,Qe t’pa gabushem sjem t’lindun
D E
Amo t’permisushem edhe t’ndishum,Jo t’pa arsyshem

F#m C#m
U bo mode e hajde prishem,A qka po di un
D E
Muhabet i pa rendsishem,Jom tu pi shum
F#m C#m
E di qe je shum larg,Amo jom tut ni shum
D E
Ku jon tash qata qe per neve shtishin
F#m C#m
Vetmia pom han mrena,Kur pe di qe sje e jemja
D E
Plagt man fund sherohen,Krejt qa mesin jon veq shenjat
F#m C#m
Flak pom djeget zemra,Mall si zall,I vdekun i gjall po endna
D E
Si prall e gjall me engjuj e djajt,Teper e ron o gjendja
F#m C#m
Spo muj me marr veten,Me perballu t’verteten
D E
Kujtimet treten,Qato kom vendos mi majt n’leter
F#m C#m
Zemra ngrire po bohet e ftoft e un kom etje
D E
Kur ta shoh silueten,Ma rikthen buzqeshjen

REF X2

F#m C#m

Buzqeshjen tende e zerin tend

D E

mua mi sjelle era

F#m C#m

shikimin tend, buzet e tua

D E

mi shendrit pranvera

F#m C#m

me ece ngadale neper qielle

D E

sikurse te ishe zane

F#m C#m

emrin tend e ndegjoj ne ere

D E

me duket te shoh tyAkorde.al - © Akordet jane prone intelektuale e autoreve.

Kontakto | Përralla dhe Fëmijët |

RSS Feed.