Kenget me te fundit

Eugent Bushpepa – Mall

Capo tast perdja e 2 (2-nd fret ne anglisht)

Akordet jane:

Intro instrumental eshte vetem Dm ne fillim te kenges

Dm, Am, C, Em, G strofa 1 + strofa 2

Dm, Am, Em, C, G para refreni 1 + para refreni 2 (prechorus)

Dm, Bm, C, G refreni (chorus)

Dm, Am, C ura (the bridge)

Gëzim Hajdari – A thu kam harru

Intro

F#m C#m Hm C#m

F#m

Papritur u pam’

E

Tani du me t’than’

Hm C#m

I humbur pa fryme une jam

F#m

Tani prane te kam

E

Kjo ndjenje gjalle me mban

Hm C#m F#m

Pa fjale, kam mbet une krejt pa fjale.

Ref:

F#m Hm

Premtimet qe dham’ ku meten ku i lam’

E C#m F#m

Te dy mire e dime, kthim mbrapa jo nuk ka

F#m Hm

Premtimet qe dham’ ku meten ku i lam’

E C#m F#m

A thu kom harru, se jeten ta kom dhan’

F#m

Te rritur te dy

E

Sa vite kalun

Hm C#m F#m

Nisoj te du dhe me shume

F#m

Dhe pse larg ne metem

E

Ne heshtje s’e tretem

Hm D F#m

Dashnin qe dhemb cdo dite ma shume.

Ref:

F#m Hm

Premtimet qe dham’ ku meten ku i lam’

E C#m F#m

Te dy mire e dime, kthim mbrapa jo nuk ka

F#m Hm

Premtimet qe dham’ ku meten ku i lam’

E C#m D

A thu kom harru, se jeten ta kom dhan’

Gm Cm

Premtimet qe dham’ ku meten ku i lam’

F Dm Gm

Te dy mire e dime, kthim mbrapa jo nuk ka

Gm Cm

Premtimet qe dham’ ku meten ku i lam’

F Dm Gm

A thu kom harru, se jeten ta kom dhan’.

Gm Cm F Dm Gm

Gm Cm

Andrrat qe ne i thurrem ku i lam’

F Dm Gm

A thu kom harru, se jeten ta kom dhan’.

F Dm Gm

A thu kom harru, se jeten ta kom dhan’.

Ilir Shaqiri – Engjujt Arberor

Am C G Am

U nisa fushës dhe malit ta vrasë vdekjen

Am C G Am

barot dhe hekur më ranë në krahëror

Am C G Am

dhe këmbë e dorë e patën s’fundi herë pikëpjekjen

Am Dm F G Am

atje mbi majat, atje mbi majat në dëborë

Am C G Am

Dhe zbrita tu ec lirshëm atdheut flori

Am C G Am

me një këmbë të hapëroj udhës ii të gjatë

Am C G Am

andej kah u nisën stërgjyshërit e mi

Dm

dhe rend çdo ditë e natë

F G Am

dhe rend për ditë e rend për natë

Am G F

Ktheje kokën vëlla në strehën time qiell

Am G F

në trupin tim lexova, këtu nis liria

Dm Am G

Në mos qoftë atdheu i ngrohtë si diell

F G F G Am

s’kanë pse i duhen, skanë pse i duhen gjymtyrët e mia

Am C G Am

Njëra dorë më ngeli pendën që ta shtrëngoj

Am C G Am

e t’iu thurr lavdi dëshmorëve- trima që ranë

Am C G

n’tela të kitarës o kënga të jehojë

Am Dm F G Am

për engjujt arbëror o përEngjujt arbërorë – e shpirtin vigan

Am C G Am

Falma një buzëqeshje nese ta vrava vdekjen

Am C G Am

ma përkund lirinë shekujve në përjetësi

Am C G Am

kur prisnin rrufetë përmbi supet tona

Am Dm F G Am

mos të isha unë Heeej mos isha unë do të ishe ti

Reff.

Minatori – E di se do te shohe

Am G F G

Do tvijne ditet e bukura per ne

dite te bukura te mbushura hare

C G

dhe nuk ka askush qe me ndal

C G

shtrigat e nates, djalli i zi

Am G F G

se une te dua, se une te dua ty

E di se je diku, ne enderr e mfshehur

me kerkon ne vetmi ne netet pa fund

nisu e lodhur, e lagur nga shiu

nisu ngadale me fytyre te qeshur

kah ai diell qe shndrit per ne.

Dm C (G Am)

Ndoshta gaboj,

ndoshta fare nuk je

por e ndjej se afrohesh

degjoj hapat e tu

F G Am

qe me thone se ti do te jesh ketu.

Am G F G

E di se do tvish

e di se do te shoh (4x)

Me nje mije ngjyra me te bukura vetem per ne

Dhe nuk ka askush qe me ndal

shtrigat e nates, djalli i zi

se une te dua, se une te dua ty

E di se je diku, ne enderr e mfshehur

me kerkon ne vetmi ne netet pa fund

nisu e lodhur, e lagur nga shiu

nisu ngadale me fytyre te qeshur

kah ai diell qe shndrit per ne.

Ndoshta gaboj, ndoshta fare nuk je

por e ndjej se afrohesh

degjoj hapat e tu

qe me thone se ti….

E di se do tvish

e di se do te shoh (4x)

Minatori – Engjell

Origjinali eshte ne E mol

Am F Dm E

Ti je nje engjull..

Me krah te thyer.perpelitesh n’balt sa larg nga yjet..

Dm G C

Ke qen e mir,, me e mire se kio bote ,,

Am F Dm E

ke fluturuar je reezuar sa posht

Por une edi kio eshte hia e iote kur sie ketuh eshte enderrr e keqee

Dm G C

Tashh ie aio qe askush ste njeh…

Am F Dm E

ne shpirt ne zemer per mua do te mbetesh

Nje engjulll

Nje engjull

Nje engjull

Nje engjull

Ti je nje engjull me krah te thyer, perpelitesh n’balt sa larg nga yjet

Ke qen e mir me emir se kio bot ..ke fluturuar je rrezuar sa posht

Por une di kio eshte hija e iote kur sie ketuh eshte enderr e keeqe

tash ie aio qe askush ste njeh ne shpirt ne zemer per mua dote mbetesh

Nje engjull

Nje engjull

Nje englull

Nje engjull

Nje engjull

Marigona – Tash shko

G

Té solli njé eré e kéndshme vere

E-mol

Sikur né éndérr vitet shkuan me ty

G

E mua dielli nuk mé ngroh

E-mol

Prej se shkove ti

A-mol

Tash bredhi rrugéve poshté e larté

G

Hija jote mé ndjek pas

A-mol

Tani asgjé s’shoh me sy

G

E vetmja né boté mé ishe ti

C——G——C——-G

Mé the fjale qé zemrén thyejn

C—————-D

Uné qaj mundohem tregom c’té duhem.

Ref.

E-mol——–G——D

Tash shko né rrugé pa kthim

E-mol——–G———D

Mé le mua se do té gjej shpétim.(2x)

A-mol——————–

Por kujtimet nuk mé ndahen

G——————–

Mendja ime nuk largohet

A-mol——————–

Yjet nga lotét kurré nuk lahen

G——————–

Fytyra jote kur mé kujtohet.

C——G——C——-G

Mé the fjale qé zemrén thyejn

C—————-D

Uné qaj mundohem tregom c’té duhem.

Ref.

E-mol——–G——D

Tash shko né rrugé pa kthim

E-mol——–G———D

Mé le mua se do té gjej shpétim.(2x)

Jericho – Kur Do Te Pushoje Kjo Kenge

E——F————E

Kur do të pushoj ma kjo kangë

E——–F——————E

Mërezinë kjo bukuri dot nuk e thanë

2x

A-mol——E—-

Sytë mu kan ronu

F————E

Zemër rri me mu

E——–F——————–E

Në vena gjaku i djallit po më lëviz

E——–F—————E

Duart i hap e muret po i grithë

2x

A-mol——E—-

Syte mu kane ronu

F————E

Zemer ri me mu

A-mol——E—-

na na na na na

Fisniket – Kenga ime

Dm Fol moj kenga ime fol Am

Dm tregoj qe e kam dashuru Am

Dm e di ajo po me degjon Am/B

Gm nje pjes te jetes asaj ja kam dhuru Am

Dm Kudo tani qe je Am

Dm kenga ime te ndjek pas Am

Dm une e di që e degjon xhane Am/B

Gm kujton me mua cdo cast Am

Dm edhe diten kur punon Am

Dm kengen time e degjon Am

Dm edhe naten kur fle moj xhane Am/B

Dm kenga ime te pervlon Am

2x

Dm oooo sa jam lodh C

B e dermu ne kete jete Am

Dm ty nuk te kam C

B / Gm kur jam keq prane me mu gjet Am

Florian Kavaja – Ne te dy u dashuruam

Part 1 ( 2 x )
La-
Ne të dy u dashuruam’
Do+
Atë ditë kur u pam’
Re-
Edhe dhamë fjalën e nderit
Mi-……………………….Mi+
Që të lidhim jetën bashk’

La- Do+ Re- Mi- Mi+ 

Ref:
La-
Vajz e bukur lozonjare’
Do+
Ti ma more zemrën fare’
Re-
Menjëher kur un të pash’
Mi-……………………………Mi+
N’ dashuri me ty un rash’
( 2 x )……dueto

La- Do+ Re- Mi- Mi+

Part 2 ( 2 x )
La-
Gjumi natën nuk më zë
Do+
Dua të të kemë pran
Re-
Se’ për ty e dashur’
Mi-……………………Mi+
Kam rën në sevda’

• Teksti: Florian Kavaja
• Muzika: Florian Kavaja

Njazi Bytyqi – Eja e Dashur

Eja e Dashur
Njazi Bytyqi (Marimangat- 1970)

intro
Bm G
Ti eja , eja e dashur
Bm
Une te dua
Bm G
Ti eja, n’andrat e mia
Bm
Ma t’bukura

A G
Ti eja , eja e dashur
A
Une te du
G
Ty t’adhuroj
A G
Ti eja , eja e dashur
A
Une te du
E Gb
Ty gjithmon t’adhuroj

Ti eja , eja e dashur
Une te dua
Ti eja n’andrat e mia
Ma te bukura

Ti eja , eja e dashur
Une te du
Ty t’adhuroj

Ti eja , eja e dashur
Se ti m’je
Gjithmon ne kujtime

solo

Ti eja , eja e dashur
Une te du
Ty t’adhuroj

Ti eja , eja e dashur
Se ti m’je
Gjithmon ne mendime

mmmmmm

Ti eja , eja e dashur
Une te du
Ty t’adhuroj

Ti eja , eja e dashur
Se ti m’je
Gjithmon ne kujtime



Akorde.al - © Akordet jane prone intelektuale e autoreve.

Kontakto | Përralla dhe Fëmijët |

RSS Feed.